Delovni oder je v resnici zelo širok pojem, pod katerega lahko na primer uvrščamo tudi gradbeni ali pa fasadni oder. Skupni imenovalec takšnih konstrukcij pa je zagotovo ta, da se jih uporablja že od nekdaj. Najpogosteje takšne odre povezujejo z gradnjo objektov oziroma prenovami fasad. Seveda pa se delovni oder lahko uporablja tudi za številna druga dela, na primer za postavljanje klim.
Ostanki prvega delovnega odra, ki so ga uporabljali za ustvarjanje jamskih slik, segajo v daljno preteklost. Torej takšne konstrukcije v resnici uporabljamo že od nekdaj in niso neka novost. Zagotovo pa sodobni delovni oder izgleda precej drugače v primerjavi s tistim iz daljne preteklosti.
Nekdaj so bili delovni odri predvsem leseni
Nekdaj je bil delovni oder v primerjavi z današnjim precej bolj preprost, večinoma pa je bil izdelan iz lesa. Vedeti moramo tudi to, da so današnji gradbeni odri namenjeni za precej bolj kompleksne gradnje, zato so izdelani tudi iz bolj trpežnih materialov. Postavitev delovnega odra pa je vse prej kot preprosta naloga, zato jo je treba praviloma zaupati kar strokovnjakom.
Ko se delovni oder postavlja oziroma razdira, se uporablja posebne varovalne sisteme. Ti zagotovijo precej bolj varno pa tudi relativno hitro delo.
Kako mora biti delovni oder postavljen
Ker je delo na višini lahko izjemno nevarno in tvegano, je poglavitno tudi to, da je delovni oder postavljen in vzdrževan v skladu z zahtevami stroke in zakonodaje. Pred montažo odra se morajo prav vsi sestavni elementi zelo natančno pregledati. Uporabijo pa se izključno samo tisti, ki so povsem brezhibno narejeni.
Da bi bilo delo na višini čim bolj varno, različna podjetja ponujajo številne vrste delovnih odrov. Prav vsak delovni oder pa mora dosegati visoke standarde varnosti in kakovosti. Ob prevzemu odra vam morajo biti na voljo prav vsi potrebni dokumenti, saj tako narekuje tudi sama zakonodaja.