Projekt gradnje novega doma je velik projekt, tako finančno kot načrtno. V začetku je bilo treba določiti sistem ogrevanja, bili smo odločeni, da bomo poskušali ogrevati prostore z naravnimi viri, toplotna črpalka je bila del načrta, ki smo si ga zamislili že pri projektiranju.
Nisem si predstavljal koliko ene dokumentacije bo potrebno pridobiti za ogrevalni sistem, predvsem raziskovanje o tem, kaj je toplotna črpalka in kako deluje, kakšne tipe poznamo in kateri sistem bi bil najprimernejši glede na našo okolice parcele. Ja, obstajajo trije sistemi, najenostavnejši in obenem tudi najcenejši, toplotna črpalka zrak-zrak, potem je tukaj še toplotna črpalka voda-zrak in tretja opcija, toplotna črpalka zemlja-voda, najučinkovitejša ampak finančno najdražja izvedba.
Kljub stroškom, sem se nagibal k temu, tretjemu sistemu, glede na karakteristike in opise delovanja, je toplotna črpalka, ki črpa energijo iz zemlje, natančneje iz kamnin, ki so v globini okoli 60 metrov pod zemljo in pa iz podtalnice v globini. Vendar je bil zajeten projekt pridobiti vsa potrebna dovoljenja za tako izvedbo, da bi postavljena toplotna črpalka sploh zaživela tudi v praksi in ne samo na papirju, mi je odvzelo kar nekaj ur raziskovanja. Pridobiti gradbeno dovoljenje je bil najmanjši problem, predenj sem našel geologa, ki je preveril teren, opravil vse potrebne meritve, je trajalo nekaj tednov, zaradi česar sem si skoraj premislil, ampak ljub temu vztrajal. Tako sem uspel pridobiti geološko dovoljenje za vrtine toplotne črpalke, potrdilo komunalnega podjetja, ki je izdalo odlok o neoporečnosti podtalnih voda na tem območju naše parcele in na koncu še pečat, ekološko dovoljenje za izvedbo.
In so stekla dela, gradbeni stroji, temeljna plošča, obenem pa vrtalnik, s katerim so se pričela vrtalna dela našega velikega projekta, toplotna črpalka, ki je bil velik grižljaj, ampak, glede na statistike prihrankov in učinkovitosti ogrevanja, sem bil kljub vsem potem, ki sem jih opravil na ta račun zadovoljen, saj se nam bo obrestovalo. Prijetna toplina doma, pridobljena z zemeljsko energijo.